Kartka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej

Brzozowskie muzeum już po raz kolejny było organizatorem konkursu na kartkę świąteczną, w tej edycji skierowanego do uczniów gimnazjów z terenu gminy Brzozów. Celem konkursu było tworzenie kompozycji plastycznych, związanych z polskimi obrzędami, nawiązanie do polskich i chrześcijańskich tradycji obchodzenia świąt Bożego Narodzenia, poszukiwanie nowych środków wyrazu, kształcenie poczucia wartości dziedzictwa kulturowego i odpowiedzialności za jego trwanie, prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości młodzieżowej, stworzenie możliwości powszechnego udziału młodzieży uzdolnionej w dziedzinie sztuk plastycznych w konfrontacji z rówieśnikami, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.

Poprzez własnoręcznie tworzone kartki bożonarodzeniowe ożywia się ta tradycja, ale również ma miejsce promocja młodych talentów wśród uczniów szkół gimnazjalnych oraz kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej.

I chociaż wysyła się coraz mniej kartek tradycyjnych, to sam zwyczaj rozsyłania świątecznych pocztówek nie zanikł całkowicie. Zmienił się jedynie sposób, w jaki przesyłamy sobie życzenia.

Tematyką tegorocznego konkursu było samodzielne opracowanie kartki świątecznej związanej tematycznie z wybranym zdarzeniem (np. wigilia, pasterka itp.) lub dawnymi obrzędami i tradycjami (np. pierwsza gwiazdka, dzielenie się opłatkiem itp.), oddającymi
nastrój i atmosferę towarzyszącą świętom Bożego Narodzenia.

W konkursie udział wzięło pięć szkół z gminy Brzozów. Spośród prac, które wpłynęły na konkurs bożonarodzeniowy opracowania kartki świątecznej, komisja konkursowa przy wyborze tych najlepszych kierowała się przede wszystkim techniką wykonania, pomysłem, zgodnością z tematyką, ciekawym doborem materiałów, niestandardowym podejściem do wykonania, starannością oraz pomysłowością, estetyką i czasochłonnością.

W konkursie zostały przyznane nagrody rzeczowe oraz dyplomy dla laureatów oraz wyróżnienia. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy upominek. Miejsce pierwsze zostało przyznane Karolinie Florczak z Zespołu Szkół Nr 1 w Humniskach. Na drugim miejscu uplasowała się Marcelina Buczek z Zespołu Szkół Nr 2 w Przysietnicy, zaś na trzecim miejscu znalazła się Dominika Florczak z Zespołu Szkół Nr 1 w Humniskach. Wyróżniono również prace: Aleksandry Winiarskiej z Zespołu Szkół Nr 1 w Humniskach, Aleksandry Miksiewicz z Zespołu Szkół w Starej Wsi, Konrada Pawlikowskiego z Zespołu Szkół w Turzym Polu, Magdaleny Bober z Zespołu Szkół Nr 2 w Przysietnicy, Dominiki Gołąb z Zespołu Szkół Nr 2 w Humniskach, Arkadiusza Zastkowskiego z Zespołu Szkół Nr 1 w Humniskach, Krzysztofa Rachwała z Zespołu Szkół Nr 2 w Przysietnicy i Patrycji Ryby z Zespołu Szkół Nr 1 w Humniskach.

Własnoręcznie przygotowane kartki świąteczne mają szczególny charakter, a te nadesłane na konkurs zachwycały oryginalnością i pomysłowością. Choć dziś coraz częściej zapominamy o zwyczaju wysyłania kartek, to jednak wielu ludzi, zwłaszcza starszych, kultywuje tą tradycję. Nawet, jeśli jest to tylko kilka napisanych na niej słów, na papierze nabierają zupełnie innego znaczenia.

ag

fot. Marek Marański