Recycling room w brzozowskim muzeum

Jedynie wyobraźnia może ograniczać tych, którzy z – mogłoby się wydawać – niepotrzebnych już rzeczy, chcą stworzyć coś niezwykłego, niebanalnego czy wręcz dizajnerskiego. Tak właśnie pod kierunkiem Katarzyny Suwały – studentki II roku studiów uzupełniających Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pracowali uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół w Grabownicy Starzeńskiej. Ich zaangażowanie zostało dostrzeżone podczas otwarcia wystawy w Muzeum Regionalnym w Brzozowie 22 listopada. Młodzi twórcy nadali drugie życie przedmiotom codziennego użytku, które prawdopodobnie wylądowałyby na śmietniku.

Dyrektor muzeum gorąco przywitał zebranych na wernisażu wystawy, która w kameralnych wnętrzach ratuszowej piwnicy, prezentowała się niezwykle efektownie. Zaznaczył, że ta ekspozycja nie była nawet w jakiś szczególny sposób planowana: Zrodziła się tak zupełnie ad hoc, i może właśnie tego typu przedsięwzięcia, bardzo doraźne, spontaniczne, są najlepsze, może bardziej autentyczne i prawdziwe. Gdy jakiś czas temu Pani Katarzyna zjawiła się w muzeum, to przyznam szczerze, nie byłem do końca przekonany. Bo wiadomo już koniec roku, zamykamy plan wystawienniczy, przyszłoroczny plan wystaw mamy już opracowany. Więc miałem takie wrażenie, że trzeba będzie coś dostosowywać, dopasowywać, modyfikować. Ale kiedy Pani Katarzyna pokazała mi w aparacie fotograficznym zdjęcia prac, które dzisiaj możemy i my oglądać, a myślę, że i podziwiać, zmieniłem zdanie. I dzisiaj, wprawdzie na krótko, możemy te prace podziwiać w naszym muzeum, a nie tylko w miejscu, gdzie (mówiąc górnolotnie) się zrodziły, czyli w Grabownicy Starzeńskiej. Serdecznie dziękujemy Pani Kasi i młodzieży – twórcom.

Swoją refleksją na temat wystawy podzieliła się z zebranymi Katarzyna Suwała, koordynatorka recyclingowej wystawy. Przede wszystkim chciałabym serdecznie podziękować za przybycie, za wkład w tę pracę, którą włożyli do tego projektu uczniowie, nie ukrywam bardzo dla mnie ważnego, na którym zależało mi, aby wyszedł jak najlepiej. Bardzo dziękuję także Paniom Magdalenie Stachurze i Barbarze Florczak, u których na zajęciach właśnie udało mi się zrealizować ten projekt.

Chciałabym przede wszystkim wytłumaczyć dlaczego taki temat, dlaczego taki projekt. W lipcu weszła w życie ustawa, rozporządzenie, wedle której mamy obowiązek segregowania odpadów. Ja chciałam podejść do tematu z innej strony, to znaczy, że zużyte przedmioty codziennego użytku mogą nam posłużyć po raz kolejny, do tego jeszcze mogą posłużyć w sposób artystyczny. A to znaczy, że tak naprawdę każdy z nas może się stać takim małym dizajnerem i stworzyć coś naprawdę fajnego. Myślę, że efekt tych prac sam się broni i nie trzeba tutaj wiele opowiadać o tych pracach. Jestem bardzo wdzięczna uczniom za ich zaangażowanie, za to, że tak przyłożyli się do powstania tych prac. Myślę, że bardzo dużo dobrej pracy zrobili w ten sposób.

Mam nadzieję, że zwłaszcza dla Was – uczniów była to też jakaś fajna lekcja. Nie chciałam, żeby to było coś takiego sztampowego, ale żeby ten projekt coś fajnego w Wasze życie wniósł, i że być może będziecie jeszcze w swoich domach próbować stworzyć coś podobnego, zagospodarowując w sposób niestandardowy, nieszablonowy swoją najbliższą przestrzeń. 

Słowa podziękowania skierowała również w stronę dyrekcji muzeum za możliwość wystawienia tych prac, za możliwość ich pokazania szerszemu gronu. Są to wartościowe prace, których przesłanie mogłoby odbić się echem w małym, lokalnym środowisku. W Warszawie – stwierdziła Katarzyna Suwała – bardzo mocno promuje się miasto, zwłaszcza dzielnica Mokotów poprzez tworzenie pewnej przestrzeni, nie tylko takiej małej, miejskiej. Opracowywane jest np. zagospodarowanie zieleni poprzez pomysły mieszkańców. Prowadzone są konferencje, spotkania dla mieszkańców, którzy sami mogą podsuwać propozycje, projekty o tym jak zagospodarować tę przestrzeń. Myślę, że to mogłoby w tym kierunku pójść, chociaż jest to dużo mniejsza skala, ale myślę, że idea jest podobna.

O pracach uczniów wystawy Recycling room, której premiera odbyła się w grabownickiej szkole, śmiało można powiedzieć, że nie tylko się je ogląda, ale również podziwia.

Wystawę prac młodych twórców z Grabownicy Starzeńskiej będzie można zwiedzać do końca grudnia br.

ag

DSC_0831

DSC_0862

DSC_0879

DSC_0907

DSC_0941

fot. Marek Marański