Szopki betlejemskie i stroiki świąteczne

W czwartkowe przedpołudnie 9 stycznia 2014 r., w piwnicach brzozowskiego ratusza, w kameralnym gronie, odbyło się podsumowanie konkursu bożonarodzeniowego, którego organizatorem już po raz kolejny było brzozowskie muzeum. Tym razem jury konkursu brało pod ocenę szopkę bożonarodzeniową i stroik świąteczny. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Brzozów.

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie Mariusz Kaznowski przywitał uczestników konkursu, przypominając jego formułę i gratulując wszystkim, nie tylko zwycięzcom, pomysłów i zaangażowania. Przypomniał, że w dzisiejszym nieco zwariowanym świecie, powinno się ze szczególną czcią i godnością traktować Bożą Dziecinę, jedną z głównych postaci szopek betlejemskich.

Promowanie młodych talentów wśród uczniów, kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej, a także stworzenie możliwości powszechnego udziału dzieci i młodzieży uzdolnionej w dziedzinie sztuk plastycznych w konfrontacji z rówieśnikami oraz poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych, wzięło sobie za cel brzozowskie muzeum.

Trzydzieści pięć pomysłowych i starannie wykonanych różnymi technikami prac, zgłoszono do tegorocznej edycji konkursu. W konkursie, który uczy manualnych umiejętności i podtrzymuje tradycję, udział wzięło 34 młodych artystów, uczniów z siedmiu szkół gminy Brzozów, a mianowicie: ze SP nr 1 w Brzozowie, SOSW w Brzozowie, SP w Grabownicy Starzeńskiej, SP nr 2 w Humniskach, SP nr 2 w Przysietnicy, SP w Turzym Polu oraz SP w Zmiennicy.

Spośród prac, które wpłynęły na konkurs bożonarodzeniowy komisja konkursowa przy wyborze tych najlepszych kierowała się przede wszystkim techniką wykonania, pomysłem, zgodnością z tematyką, ciekawym doborem materiałów, niestandardowym podejściem do wykonania, starannością oraz pomysłowością, estetyką i czasochłonnością. Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu wszystkim uczestnikom dyplomów za udział oraz drobnych upominków. Biorąc pod uwagę wartości artystyczne prac i ich zgodność z wymogami regulaminu jury przyznało następujące miejsca i wyróżnienia: w kategorii Szopka betlejemska: I miejsce zdobył Jakub Cybuch ze Szkoły Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej, II miejsce ex æquo: Patryk Ziemba ze Szkoły Podstawowej w Zmiennicy i Kacper Pudlik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przysietnicy, zaś III miejsce przypadło Weronice Florek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie. Wyróżnienia otrzymali: Dominik Komada i Karol Zubel ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przysietnicy.

W kategorii Stroik świąteczny: I miejsce zdobyła Klaudia Fejdasz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Brzozowie, II miejsce przypadło Karolinie Cyptor ze Szkoły Podstawowej w Grabownicy Starzeńskiej, zaś III Krzysztofowi Nastałowi ze Szkoły Podstawowej w Turzym Polu. Wyróżnienie otrzymała Emilia Adamczak ze Szkoły Podstawowej w Zmiennicy.

Organizatorzy dziękują wszystkim autorom, którzy wzięli udział w konkursie, jednocześnie życząc im, aby dalej rozwijali zainteresowania artystyczne i poznawali polskie tradycje bożonarodzeniowe. Słowa podziękowania kierujemy również do opiekunów za pomoc i zaangażowanie w realizację konkursu.

 ag

DSC_0893

DSC_0901 DSC_0909 DSC_0944 DSC_0954 DSC_0957 DSC_0968

fot. Piotr Sobota